Inwestycje typu SBU (Small Business Units) cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród firm działających na rynku magazynowym. Widać to wyraźnie po tendencji wzrostowej, patrząc zarówno na popyt, jak i podaż tego rodzaju nieruchomości.
SBU to magazyn o powierzchni od 500 do 5 tys. mkw. , a więc wpisuje się idealnie w potrzeby firm, które dopiero się rozwijają lub skala ich biznesu nie wymaga posiadania większych powierzchni.
Właściciele projektów SBU proponują klientom dużo bardziej elastyczne podejście do wynajmu powierzchni niż ma to miejsce w przypadku typowych „big boxów”. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że powierzchnię biurową w obiektach SBU charakteryzuje wyższy standard wykończenia niż w standardowych parkach magazynowych.
Magazyny SBU oferują rozwiązania, które łączą w sobie różne moduły funkcjonalne: począwszy od biur, poprzez małe magazyny, nawet po lekką produkcję. Jest to projekt dedykowany najemcom, dla których, prócz funkcjonalności, ważny jest także wygląd budynku oraz dostęp do reprezentacyjnego biura wysokiej klasy. Co ważne, aranżacje poszczególnych biur mogą być na bieżąco dostosowywane do indywidualnych potrzeb najemców, zarówno w zakresie wielkości, jak i układu pomieszczeń.
Projekty charakteryzują się miejską, bardzo dobrze wyeksponowaną lokalizacją, przeważnie w dzielnicach biznesowo-przemysłowych położonych w niewielkiej odległości od centrum. Ich ogromnym atutem jest także dogodny dostęp do transportu publicznego oraz ważnych arterii komunikacyjnych.
Wysoki standard wykończenia w połączeniu z doskonałą lokalizacją sprawiają, że zainteresowanie obiektami typu SBU dynamicznie wzrasta. Grono potencjalnych najemców jest zatem szerokie. Dodatkowym atutem jest fakt, że dzięki stosunkowo małej powierzchni obiektów SBU łatwiej jest dobrać dla nich dogodną lokalizację.
Autor: Renata Krzyżanowska, Starszy Negocjator w Dziale Powierzchni Przemysłowych i Logistycznych w Cushman & Wakefield.
Źródło: Cushman & Wakefield