W I połowie 2024 roku deweloperzy oddali do użytku 1,64 mln mkw. nowych magazynów, co oznaczało spadek o 37% w porównaniu z tym samym okresem w roku poprzednim. Jednocześnie, liczba powierzchni w budowie zmniejszyła się do 2 mln mkw., co jest najniższym wynikiem od ponad trzech lat. "Około 55% tej powierzchni jest już zabezpieczone umowami najmu" – komentuje Szymon Sobiecki, konsultant w dziale badań rynku w Knight Franku.
Aktywność najemców na najwyższym poziomie
W przeciwieństwie do ograniczonej podaży, aktywność najemców wykazała znaczny wzrost. W I połowie 2024 roku popyt na nowoczesną powierzchnię magazynową wyniósł 2,7 mln mkw., co stanowiło wzrost o 23% względem roku poprzedniego. "Polska wciąż pozostaje atrakcyjnym krajem dla inwestorów dzięki strategicznemu położeniu oraz konkurencyjnym stawkom wynagrodzeń," dodaje Przemysław Jankowski, szef działu wynajmu powierzchni magazynowych i przemysłowych w Knight Franku.
Struktura transakcji
W I połowie roku dominowały nowe umowy, które stanowiły 54% całkowitego wolumenu wynajętej powierzchni magazynowej. Renegocjacje obejmowały 39% transakcji, a ekspansje zajęły pozostałe 7%. Pomimo większego popytu, współczynnik pustostanów na koniec czerwca 2024 roku wzrósł do 8,3%, co stanowiło niewielki wzrost o 0,1 p.p. względem poprzedniego kwartału.
Stabilne czynsze, z niewielkimi zmianami
W II kwartale 2024 roku czynsze wywoławcze w większości regionów pozostały na stabilnym poziomie. Jednak na Dolnym Śląsku odnotowano niewielki wzrost. "Zmniejszona liczba nowych budów oraz mniejsza liczba inwestycji rozpoczynanych spekulacyjnie pozytywnie wpłyną na równowagę między popytem a podażą w kolejnych kwartałach" – przewiduje Szymon Sobiecki.
Ograniczona nowa podaż w połączeniu ze wzrostem popytu na powierzchnie magazynowe sugeruje, że rynek magazynowy w Polsce utrzyma swoją stabilność w najbliższych miesiącach. Wpływ na to będą miały zarówno ograniczone nowe inwestycje, jak i stabilne czynsze.