W ubiegłym roku udział Europy Środkowo-Wschodniej w całkowitych inwestycjach w nieruchomości na kontynencie wyniósł około 4%.

W 2024 r. Polska była liderem regionu z 62% wszystkich odnotowanych inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej. Kolejne miejsca zajęły Czechy (25%), Słowacja (9%) i Węgry (4%).


Jeff Alson, dyrektor działu rynków kapitałowych w Europie Środkowo-Wschodniej w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: "Rok 2024 pokazał odbudowę płynności szczególnie na kluczowych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, czyli w Polsce i Czechach. Coraz bardziej aktywny kapitał lokalny i międzynarodowy konkuruje obecnie o większe wolumeny, co prawdopodobnie przyciągnie i zachęci więcej globalnego kapitału do tego regionu w 2025 r.".


Największą transakcją logistyczną zamkniętą w 2024 r. była mega transakcja logistyczna Blackstone z Conterą i TPG o wartości 470 mln euro.

W tym samym czasie przejęcia obiektów handlowych przez NEPI Rockcastle o wartości 780 mln euro sprawiły, że Magnolia Park i Silesia City Centre stały się jednymi z największych transakcji dotyczących centrów handlowych w Europie.

Co więcej, największą transakcją biurową była sprzedaż warszawskiej wieży biurowej przez Ghelamco za 280 mln euro skandynawskiemu inwestorowi Eastnine.


Agencja wskazuje, że rynek Europy Środkowo-Wschodniej jest atrakcyjny ze względu na dobre wyniki gospodarcze poparte niskim bezrobociem, stabilnością UE i atrakcyjnymi marżami cenowymi w porównaniu z Europą Zachodnią.